Bursa ?>

Bursa

İstanbul’da yaşıyorsanız ve haftasonu canınız bir şeyler yapmak istiyor ama bir yandan araç kullanmak, bir yandan bütçeniz sizi zorluyorsa, Bursa’ya yapılacak günübirlik bir gezi çok keyifli bir alternatif olabilir.

İstanbul’dan Bursa’ya ulaşmak için iki pratik yol var. Mevsim uygun ve hava güzelse feribotla Mudanya’ya giderek hem Mudanya’yı hem de Bursa’yı ziyaret edebilirsiniz. Hatta erken davranırsanız İDO’daki 1 TL’lik bilet kampanyasından yararlanmanız da mümkün.

Mudanya’da iskelenin hemen önünden kalkan belediye otobüsleri sizi metro aktarma durağına kadar görütüyor, buradan da metro ile Bursa’da Kent Meydanı’na kadar gidebiliyorsunuz. Ancak özellikle dönüş saatlerinde otobüslerin kalabaklığını da dikkate alarak son dakikaya kalmamakta fayda var. Feribot yolculuğu yaklaşık 1 saat 35 dakika sürüyor ve mevsim ne olursa olsun mutlaka yanınıza kalın giysiler alın, çünkü feribotun içi genellikle çok ama çok soğuk olabiliyor.

 

.DSCF3207

Diğer bir alternatif ise elbette otobüs ile yolculuk. İstanbul’dan pek çok otobüs şirketinin düzenli seferleri var ve yolculuk ortalama iki saat sürüyor. Otogar’ın hemen önünde belediyenin ana otobüs durağı var, buradan ortalama 30-40 dakikalık bir yolculukla merkeze inmek mümkün.

DSCF3196

Güne güzel bir kahve, sahlep ya da mevsime göre limonata ile başlamak isteyenler için ilk önerim Koza Han.

DSCF3141

Bursa Otobüs Terminali’nden her on beş dakikada bir kalkan şehir merkezi “Heykel” otobüsleri ile Koza Han’a 25 dakikalık yolculuk sonrası rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Koza Han haftanın 6 iş günü sabah 08:00 – 20:00 saatleri arası açıktır. Pazar günleri ve resmi tatillerde ise genellikle ziyarete kapalı.

BKoza_Kaplumbagalar

Tarihçesine bakıldığında 1491 senesinde II. Beyazıd tarafından yaptırıldığını görüyoruz. Eski dönemde ipek böceği kozalarının yapıldığı, günümüzde ise rengarenk ipek ürünlerin satıldığı bir han. Alt katında kendine has kafeleri, üst katında turistik mağazaları ve her mevsim insana gülümseyen dost canlısı yüzüyle Koza Han, Bursa ziyaretinin vazgeçilmezlerinden.

Koza Han’ın hemen yan tarafında ise Bursa denildiğinde ilk akla gelen yapılardan bir diğeri, Ulu Camii yer alıyor. I. Beyazıd tarafından 1396-1400 yılları arasında önce zaviye olarak yaptırılmış olduğu, sonradan camii olarak kullanılmaya başlandığı rivayet edilir. Özellikle ortasındaki süs havuzunun camiiye bambaşka bir hava verdiğini söylemeden edemeyeceğim. Su sesinin camiide yarattığı akustik ise uzun süre hafızalardan silinmeyecek türden…

Öğlene doğru karnınız acıktığında elbette yine klasikleşmiş bir Bursa lezzeti ile yola devam edebilirsiniz. İskenderi tatmak için elbette kentte pek çok alternatif var, hiçbirine haksızlık etmek istemem. Kendi damak tadıma göre ve de atmosfer olarak çok beğendiğim ikisini paylaşmak istiyorum.

Bunlardan ilki çocukluğumda dedemle ziyaret ettiğim, İç Kozahan’da yer alan Yavuz İskenderoğlu, turist gruplarına denk gelmediğiniz sürece oldukça sakin bir atmosferi ve nezih bir ortamı var. İskender’in yanında mutlaka şıra denemenizi tavsiye ederim. Malum, yoğurtlu gelen bir kebabı ayranla içince, kebabdaki yoğurdun bir anlamı kalmıyor.

iskenderoğlu.kaplumbagalar.com

 

İkinci adres ise 1867’den bu yana hizmet veren Kebapçı İskender. Pek çok şubesi var ama ben masmavi dekore edilmiş (yine Koza Han caddesi üzerinde sağ tarafta)  Tayyare Kültür Merkezi’nin yanındaki şubeyi özellikle tavsiye ediyorum. Hiçbir zaman yemek için sıra beklemekten hoşlanmayan doğama uygun olan İskender’i, mideye indirdiğimden emin olabilirsiniz. :)

Maviİskender

 

 

Koza Han’dan çıkışta Havlucular, Bakırcılar gibi pek çok iç içe geçmiş hanı yan yana bulmak mümkün. Fiyatların İstanbul’a oranla çok daha uygun olduğunu özellikle hatırlatmak isterim :) Ayrıca bu hanlar fotoğraf meraklıları için de tam bir cennet.

Vakti olanlar için bir başka alternatif ise Çekirge’de bulunan Kervansaray Hotel’in hamamında rahatlayıp, yorgunluklarını üzerlerinden atmak olabilir. Romalılar’dan bu yana kullanılmakta olan Hamam bölümüne otel dışından da ziyaretçi alınıyor. Sabah 07:30 civarında açılan hamamın ücretleri de oldukça makul. (10-20 TL) Kaynaktan çıkan suyun ısısı 42-44 ºC`ler civarında ancak aslan ağzından havuza ulaşana dek sıcaklığı 40 ºC`ye kadar düşüyor. Haftasonları ve tatillerde oldukça kalabalık olduğunu ve üç yaşından büyük erkek çocukların hamamın bayanlara özgü bölümüne kabul edilmediğini de hatırlatatalım.

Eğer bir günden daha uzun bir Bursa ziyareti yapacaksanız ya da özellikle gitmek isterseniz, Bursa Yeşil Camii’yi de görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bursa’da ilk dönem Osmanlı mimarisinin önemli örnekleri arasında yer alan bu cami, özellikle müthiş çinileri ile görülmeye değer.

Comments are closed.