Aix En Provence, Fransa, Marsilya ?>

Aix En Provence, Fransa, Marsilya

Şehirler, insanlara özgü sıfatlarla tasvir edilebilir mi bilmiyorum. Herhalde gezdiğim bir yeri tanımlarken iyiydi hoştu ama biraz cimri bir şehirdi desem pek komik olurum. İşin şakası bir yana Provans’ı yazmaya karar verdiğimde aklıma ilk düşen kelime “zarafet” oldu.  Fransa’da hele de güney Fransa gibi estetik anlayışının hayli yüksek olduğu bir bölgede zarif bir şehre rastlamak pek de tesadüf değil aslında.

DSCF4423

Asırlık çınar ağaçlarının gölgelediği muhteşem taş sokakları, adeta şehrin coşkusunu fışkırtan çeşmeleri, hemen hemen her pencereyi süsleyen pembe beyaz çiçekleri ve lavanta esanslı havası ile gerçekten çok zarif bir kent, Provans.

Şehrin ansiklopedik künyesine bakıldığında, Fransa’nın güneyinde yer aldığını, Bouches du Rhône departmanına bağlı olduğunu ve aynı zamanda Fransa’nın üçüncü büyük kenti olan keza limanı ile de ünlü Marsilya kentine 25 km uzaklıkta bulunduğunu; ayrıca 200′den fazla çeşme, dört üniversite ve 300′ü aşkın kafeye ev sahipliği yaptığını söylemek mümkün.

P1110324

Cezanne‘ın şehri olarak da anılan Provans da bu büyük ustanın sanatını her yerde hissedebiliyor insan. Yolunuzun üstünde karşınıza çıkan minik kahve rengi, üzerinde “Cezanne” yazılı işaretler, büyük ustanın şehirde dolaştığı sokakları, büyüdüğü evi, kadim dostu Emile Zola ile kahvesini yudumladığı kafeleri ve resimlerini yaptığı yerleri işaret ediyor. Bu yerlerden belki de en ilgi çekici olanı Cezanne’ın hâlâ, öldüğü günkü gibi korunan atölyesi. Atölye’ye 20 numaralı otobüs ile veya yürüyerek ulaşmak mümkün. İki katlı atölyenin üst katında Cezanne’nın kullandığı boyalar, tuvaller ve önlüğüne bakıp, o atölyede resim yaptığı yıllara ışınlanmaya hazır olun.

Cezanne’dan bu kadar bahsetmişken iki yerden daha mutlaka söz etmek gerekir diye düşünüyorum. İlki sıklıkla yemek yediği Les Deux Garçons Cafe, zaman tünelinden fırlamış gibi, her köşesi sanat kokan çok hoş bir yer. Sadece resim çekmeye de gidilebilir ama akşam saatlerine denk gelirseniz deniz ürünlerini mutlaka tadın derim.

 

P1110359

İkincisi ise Provans’ın 10 kilometre kuzeyinde Cezanne’ın tablolarına konu alan muhteşem lavanta tarlalarıyla kaplı St. Victorie Dağı. Manzaraya bakıp da büyülenmemek elde değil, buram buram lavanta kokusunun dinginliği insanı adeta kendinden geçiriyor.

Provans’ın en merkezi noktalarından biri Fontaine d’Argent çeşmesi ile ünlü Rotonde Meydanı diğeri ise Cours Mirabeau.  Çınar ağaçlarının serinlettiği bu tarihi meydanda bir çeşmenin kenarına oturup, şehrin dört bir yanında satılan makaron ve calissonlardan denemeyi ihmal etmeyin. Meraklısına ek bilgi: makaron bizim acıbadem kurabiyesi olarak bildiğimiz kurabiyenin içi yumuşak krema dolgulu Fransız versiyonudur, iyisine denk gelirseniz (ki bunun için rotanızı Marsilya’dan Paris’e çevirmeniz ve o ünlü Ladurée Pastanesine uğramanız yeterli olur) parmaklarınızı da birlikte yiyeceğiniz garantidir. Calisson ise bir tür marzipan, genellikle badem şeklinde hazırlanan bir şekerleme. Ayrıca Aix En Provence’da nikah şekeri olarak kullanılıyormuş.

DSCF4429  P1110367

Her yerden bahsedip de bu şehrin pazarlarına değinmeden olmaz. Pazarda neler yok ki, eski plaklar, gravürler, pullar, hediyelik lavanta keseleri…. Meraklılar için, Cumartesi günleri Grande Marche diye büyük bir pazar kuruluyor. Ayrıca her ayın ilk Pazar günlerinde kurulan eski kitap pazarı da görülmeye değer.

 

P1110361

 

Nasıl ki her insanın kendine has bir sembolü, ona şans ve güç verdiğini düşündüğü bir imgesi var ise, şehirlerin de herkeste yarattığı ortak çağrışımlar olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu yarattıkları çağrışımlar her daim aynı mıdır yoksa kişinin o geziyi kimlerle, hayatının hangi döneminde yaptığına göre bir şehri algılayışı da değişir mi çok da emin değilim aslında. Ama Provans dönüş yolunda aklımda lavanta kokulu taş sokaklarda sek sek oynayan bir kızın, göçmen bir sokak çalgıcısının akordeonundan duyduğu tınılarla gülümseyip ansızın oyununa ara verişi kalıyor nedense…

         Görülmeye Değer                                                                     Almaya Değer

  • Fontaine d’Argent çeşmesi                                                * Küçük bir paket Calisson
  • Grande Marche                                                                    * Saten kesede lavanta
  • Kapı meraklıları için özellikle Ticaret Odası                  * Meyva şarapları
  • Hotel de Ville                                                                        * Sabun
  • Cezanne’ın Atölyesi (Atelier Cezanne)
  • Cours Mirabeau Meydanı
Comments are closed.